logo

עיניו של בן 70 הפכו כחולות לאחר שנטל אנטיביוטיקה למשך זמן רב

11

15 שנה אחרי שנטל אנטיביוטיקה באופן יום יומי, האיש הגיע עם לרופא כשהוא סובל מתופעת לוואי מוזרה במיוחד בעיניו. למה זה קורה והאם מדובר בתופעת לוואי חולפת או בנזק תמידי?

מערכת וואלה23/04/2018 - 12:15
הלחמית היא זו שהכחילה
הלחמית היא זו שהכחילהצילום: אתר רשמי, The New England Journal of Medicine

אחרי שנטל אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין במשך 15 שנים כדי לטפל בדלקת פרקים, העיניים של האיש הזה הפכו כחולות, אבל לא כמו שהייתם מצפים. לא אישוני עיניו של האיש בן ה-70 הפכו כחולות אלא הלחמית - החלק הלבן - היא שהכחילה, וכך גם אוזניו.

מינוציקלין (Minocycline) ידועה כבעלת תופעות לוואי אפשריות כמו הכתמה של העור, האוזניים, הציפורניים, השיניים והחניכיים. הצביעה מתרחשת בעקבות הצטברות של ברזל ומלנין, פיגמנט בעור, ונעשית במיוחד בחלקים של הגוף שנותרים חשופים לשמש.

אנטיביוטיקה
עלולה לגרום לתופעות לוואי שונות ומשונות. אנטיביוטיקה צילום: ShutterStock
video
פול קרסון, ארגיריה- תסמונת האיש הכחול

עוד באותו נושא

ארגיריה: התסמונת שהופכת אנשים לכחולים

לכתבה המלאה

על פי הדיווח בכתב העת המדעי הנחשב The New England Journal of Medicine , הראומטולוג של האיש הפנה אותו לרופא עיניים, שהמליץ לו להפסיק לקחת את התרופה אחרי שנטל אותה במינון של מאה מיליגרם ליום במשך 15 שנים. הוא עשה כן, אבל אפילו שנה אחר כך הצבע הכחלחל לא נעלם, אלא רק דהה מעט. על אף הצבע האיש לא דיווח על פגיעה בראיה, אישוניו היו שווים, שדה הראיה תקין וכך גם הלחץ התוך עיני.

מינוציקלין היא אנטיביוטיקה ממשפחת הטטראציקלינים, שמשמשת לטיפול בזיהומים הגורמים למשל להופעת אקנה. על פי האזהרות תופעות הלוואי שלה כוללות צביעה לפגיעה באמייל בשיניים. בנטילת התרופה יש להימנע מחשיפה לשמש או למקור אחר של קרינת UV. לעיתים נדירות התרופה יכולה לגרום לפריחה או הופעת כתמים כהים בעור.

עוד באותו נושא: